"Wszystkie dolegliwości spowodowane przez stres lub pogarszające się pod jego wpływem mogą być usunięte lub złagodzone dzięki medytacji" - mówi kardiolog, Herbert Benson, który od 30 lat prowadzi badania nad wpływem medytacji na zdrowie człowieka. Jest założycielem Mind/Body Institute w Harvard Medical School's Beth Israel Deaconess Medical Center.
Badania naukowe pokazują jak działa medytacja. U ludzi którzy medytują, skan mózgu MRI wykazał wzrost aktywności w obszarach odpowiedzialnych za metabolizm i pracę serca. Badania na mnichach buddyjskich wykazały, że medytacja powoduje długotrwałe zmiany w aktywności mózgu w obszarach zaangażowanych w procesy uwagowe, pamięciowe, uczenie się i świadomą percepcję.
"Koncentracja na oddechu, pozwalanie myślom na swobodne przepływanie czy powtarzanie konkretnych słów lub sformułowań - mantrowanie - wyzwala reakcję w postaci relaksu" - mówi Stan Chapman, PhD, psycholog w Centrum Medycyny Bówlu w Emory Healthcare w Atlancie."Medytacji można się w miarę łatwo nauczyć. Jest to taka sama umiejętność jak gra w tenisa. Trzeba ćwiczyć. Po pewnym czasie można wypracować umiejętność szybkiego i łatwiego wprowadzania się w stan głębokiego relaksu. Gdy medytuje się kilka razy dziennie, wysoki poziom zrelaksowania utrzymuje się przez cały dzień".
Serce: liczba badań dotyczących medytacji i zdrowia serca jest ogromna. Regularnie medytowanie wpływa znacząco na obniżenie ciśnienia tętniczego - wykazały ufundowane przez rząd amerykański badania przeprowadzone w College of Maharishi Vedic Medicine w Fairfield, Iowa. Są wśród nich badania wskazujące na radykalne obniżenie ciśnienia i tętna wśród dorosłych afroamerykanów. Badanie opublikowane w American Journal of Hypertension wykazało, że nastolatkom medytującym dwa razy dziennie po 15 minut także spadło ciśnienie.
Układ immunologiczny: Medytacja pomaga zwalczać choroby i infekcje. Jak podaje magazyn Psychosomatic Medicine, przeprowadzono badanie, w którym wstrzyknięto wirusy grypy ochotnikom medytującym od 8 tygodni i ochotnikom, którzy nie medytowali. Podczas badań krwii wykryto w grupei osób medytujących większą liczbę przeciwciał.
Zdrowie kobiet: PMS, problemy z zajściem w ciążę czy nawet karmienie piersią - to obszary, w których medytacja może pomóc. W jednym z badań można przeczytać, że u 58% kobiet, które medytowały zmniejszyły się przykre objawy PMS. W innym wykazano, że uderzenia gorąca są mniej intensywne u medytujących kobiet. Kobiety borykające się z trudnościami w zajściu w ciążę, po dziesięciotygodniowym programie medytacyjnym, podczas, którego wprowadzona została także zbilansowana dieta i ćwiczenia fizyczne, odczuwały mniejszy lęk, znikały objawy depresji i wyczerpania; 34% kobiet z tej grupy zaszło w ciążę w ciągu 6 miesięcy. Świeżo upieczone mamy, które skupiały się na obrazie mleka i medytowały go, cieszyły się podwójnie zwiększoną ilością melka w piersiach.
Medytacja ma pozytywny wpływ na pracę mózgu
Badano aktywność mózgu mnichów buddyjskich praktykujących medytację i osób, które nigdy nie miały z nią do czynienia. Okazało się, że aktywność fal gamma w obszarach odpowiedzialnych za naukę i pozytywne emocje, np. poczucie szczęścia jest znacząco wyższa u mnichów niż osób nie medytujących.
Fale gamma uczestniczą w procesach pamięciowych, uwagowych, w nauce i świadomej percepcji.
"Jak wynika z badań i moich doświadczeń klinicznych, nie ma wątpliwości, że medytacja może obniżyć odczuwanie bólu i pomóc ludziom w radzeniu sobie ze stresem spowodowanym bólem" - mówi Chapman. "Medytacja jest jedną z terapii stosowaną w centrach leczenia bólu".
Skąd wiadomo, że medytacja działa? "Jeśli czujesz w ciele przyjemne ciepło, ciężar i wypełnia cię spokój, znaczy to, że doszedłeś tam gdzie trzeba" - mówi Chapman. "Jeśli ci się to nie udaje, zapisz się na kurs. Są ludzie, którzy lepiej reagują gdy mają przewodnika, nauczyciela, kogoś kto pomoże im utrzymać stan skupienia i dostrzec stan relaksu." - sugeruje.
"Jeśli wydaje ci się, że medytacja nie przynosi pożądanych rezultatów, warto pomyśleć o zmianie techniki" - radzi Benson. "Każda praktyka, która wprowadza w stan relaksu jest na wagę złota. Może to być medytacja z liczeniem oddechów, joga, skupienie na oddechu czy powtarzanie mantr (w tym choćby popularnego różańca - przyp. JW). Nie istnieje lepsza czy gorsza praktyka. Najważniejsza jest powtarzalność i systematyczność".
Jeanie-Lerche-Davis
tłum. JW